h Dolar 32,6335 % 1.1
h Euro 34,9430 % 1.1
h Altın (Gr) 2.430,24 %1,65
a

Akın Gürkan iYi partiden İstifa Etti

Akın Gürkan iYi partiden İstifa Etti
0

BEĞENDİM

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Tuzla Belediyesi’ne aday gösterdiği İBB ve Tuzla Belediye Meclis Üyesi Akın Gürkan partiden istifa etti. Gürkan istifasına gerekçe olarak İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Yücel Coşkun’un kendisi hakkındaki sözlerini gösterdi

Çok kıymetli seçmenler, basın mensupları ve Büyük Türk Milleti.

Ülkemizin birtakım eller ile içeriden devşirilen güçler vasıtasıyla Atatürk İlkelerinin ışığından karanlıklara doğru hızla sürüklendiği bir dönemde tüm işlerimi bırakarak Vatan için siyasete girme sorumluluğunu her Türk evladı gibi üstlendim.

Milletimizin aydınlık yarınlarına umut olacağını düşündüğüm İYİ Parti’de Genel Başkanımız Sayın Meral AKŞENER’in liderliğinde bilgim ve birikimim doğrultusunda bana tevdi edilen tüm sorumlulukları eksiksiz yerine getirerek görevimi alnımın akıyla tamamladım.

Anadolu’nun birçok yerinde gerek alt yapı gerek üst yapı hizmetleri ile ülkeme ve insanlarıma büyük katkılar sağladım. Köklü aile geleneğinden gelen biri olarak yaşamımın büyük kısmını Tuzla’da geçirdim. Tuzlalıların bana yönelttiği büyük teveccühle yine Tuzla’dan Belediye Başkan Adayı olmak üzere partime başvuruda bulundum. Tuzlalıların yoğun isteklerinin parti üst kademesi tarafından değerlendirilmesi sonucu İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral AKŞENER’in tensipleriyle İYİ Parti Tuzla Belediye Başkan Adayı olarak seçim çalışmalarıma başladım.

Tüm bu olumlu gelişmeler yaşanırken; Teamüller gereği atamayla İYİ Parti Meclis Grup

Başkan Vekili olmuş Sayın İbrahim ÖZKAN kendi sebeplerini öne sürerek istifa etti. Bu istifanın

ardından Grup Başkan vekilliği pozisyonu boş kaldı. Aynı gün yapılacak grup başkan vekilliği

seçimi için, İYİ Parti İstanbul Yerel Yönetimlerden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Nurettin

SAĞIRKAYA İBB’ye gelerek benim ve iki arkadaşımın belediye başkan adaylığı olduğu için, grup

başkan vekili adayı olamayacağını söyledi ve seçin birini gitsin dedi. Ben bu olayın yaşandığı

gece İl Başkan Yardımcısı Nurettin SAĞIRKAYA’yı arayarak tıpkı, ilk günden bu güne kadar

yapılan uygulamalar gibi Grup Başkan Vekili’nin atama usulüyle yapılmasını, aksi takdirde

tüzüğün 56. maddesi gereği seçim yapılmasının zorunlu olduğunu ve bu durumun da bir

kargaşaya yol açabileceğini kendisine ilettim.

Nurettin Bey bu konuyu İstanbul İl Başkanı Yücel ÇOŞKUN’a ilettiğini onun da akşamı

bekleyelim cevabını verdiğini öğrendim. Aynı gece benimle beraber diğer İBB Meclis

üyelerinin de aynı konuyla ilgili Yücel COŞKUN’u ve Nurettin beyi aradığını da daha sonra

öğrendim. Fakat il Başkanı Yücel COŞKUN hiçbir hamle yapmayarak konuyu adeta

sürüncemede bıraktı. Kimse aday olmayınca Sayın İbrahim ÖZKAN tekrar aday olmak istedi

fakat ben bunun doğru olmayacağını belirterek seçim kararı alınacak toplantıyı terk ettim.

Ardından yapılan toplantı sonrası seçim kararı alınmış ve tüzüğün 56. Maddesi gereği İbrahim

ÖZKAN tekrar Grup Başkan Vekili olarak seçilmiştir

Benim ise tüm bu toplantı kararı alma ve seçim yapma sürecinde farklı toplantı ve televizyon programlarında olduğum kamera ve televizyon görüntülerinde sabittir. Ardından tüzüğün 56. Maddesi gereği kanuna uygun olarak Suat SARI ve ben hariç yapıdan oylamada Sayın İbrahim ÖZKAN’ın Grup Başkan Vekili seçildiği grup karar defteri herkesin imzası bulunduğu şekilde önüme getirildi. Yasaya aykırı bir işlem yapılmadığı için ben de grup kararını imzaladım.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Yücel COŞKUN’un her şeyden bir gün önce haberinin olmasına rağmen ve tüm bu olayların önüne geçebilme fırsatı varken her hangi bir eylemde bulunmamıştır. Teamülleri uygulayarak ivedilikle bir Grup Başkan Vekili atayacağına, kargaşa çıkmasını beklemiş, ardından da genel merkez ve televizyonlarda kendisinin oylama yapılacağından haberinin olmadığını doğru olmayan bir şekilde beyan etmiştir. Ardından tüm meclis üyelerini tedbirli olarak ihraç istemiyle il disiplin kuruluna sevk ederek bir komplonun ikinci aşamasını icra etmiştir.

Ben genel merkezimize ve Genel Başkanımıza gereken tüm bilgilendirmeleri yaptıktan sonra hakkımda verilecek kararı saygı ve sükünetle beklerken, Sayın İbrahim ÖZKAN’ın katıldığı bir haber programına bağlanan İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Yücel COŞKUN hakkımda gerçek dışı beyanlarda bulunmuştur. Parti içinde ilerleyen ve gizli kalması gereken parti içi disiplin sürecini ifşa etmiştir. Hatta o kadar ileri gitmiştir ki şahsımın onur ve haysiyetini hedef alarak bizzat Genel Başkanımız tarafından Tuzla sakinlerinin istekleri de göz önüne alınarak ilan edilen Belediye Başkan adaylığından, seçime bir hafta kala, başka bir parti lehine çekileceğimi düşündüğü iftirasında bulunmuştur. Yaşamı boyunca haysiyeti ve şerefi için var olan ben Akın GÜRKAN ve aile bireylerim bu iftiralar ve saldırılar karşısında büyük bir şok ile derin bir hayal kırıklığı yaşadığımızı belirtmek isterim.

Haklı olmamıza rağmen; partimize olan saygımızdan ve aldığımız terbiye gereği parti içi disiplin süreçlerini büyük bir gizlilikle takip ederken, bizatihi partimizin İl Başkanı tarafından uğradığım bu haksız iftira ve yapılan kumpaslardan dolayı bu kadar emek verdiğim partimden ayrılma kararı almış bulunmaktayım. Parti içinde gerçekleşen kumpaslar ve kişisel ikbal hırslarından uzaklaşarak Yüce Türk Milletinin hizmetinde çalışmalarıma devam edeceğimi beyan ederim. Saygım ve teamüllere olan inancımdan dolayı daha fazla haksızlığa uğramadan, İYİ Partiden istifa ettiğimi kamuoyuna saygı ile duyururum.

Yaşasın Yüce Türk Milleti

Akın GÜRKAN BAĞIMSIZ TUZLA VE İBB MECLİS ÜYESİ

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.