h Dolar 32,2198 % 0.12
h Euro 35,0902 % 0.12
h Altın (Gr) 2.512,28 %0,11
a

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE MÜCADELE GÜNÜ

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE MÜCADELE GÜNÜ
0

BEĞENDİM

Bilindiği üzere BM tarafından 1999 yılında alınan kararla 25 Kasım “ Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” olarak kabul edilmiştir.

Günümüz dünyasında hem bu topraklarda hem de yeryüzünde yaşayan kadınlar için yaşam oldukça zor. Kadınlar hem doğan hem de doğuran güçlü mü güçlü olarak yaratılmışsa da yaşadıkları yerin nadide çiçekleridir ve karşılarındaki insandan aslında çok da bir şey istemiyorlar. Güven, sadakat, sevgi ve saygı. Görülebilmek ve önemsenmek. Hepsi bu!

Yazılı ve görsel medyada memleketimizde işlenen cinayet haberine denk geldiğimizde hepimiz üzülüyoruz. Hele de katledilen bir kadın ise, kahroluyoruz! Yapılan araştırmalarda kadın cinayetlerinin işlenmesindeki en önemli etkenin boşanma talebi olduğu görülüyor. Eşlerinin kendilerinden ayrılma talebini sözde erkeklik gururlarına yediremeyen insan görünümlü caniler, talep karşısında direkt olarak can almaya sarılıyor.

Yaşanan bu durumların en önemli aktif etkenlerinden bir tanesi alkol-uyuşturucu madde bağımlılığı, diğer sorun ise maddi ve psikolojik sıkıntılardır. Konunun derinliğinde yatan en temel etmenlerin başında ise “kadının metalaştırılması” ve tabi ki “erkeklerin yetiştirilme tarzları” görülmektedir.

  • Kadına yönelik her türlü şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi
  • Mağdurların korunması
  • Suçluların kovuşturulması
  • Suçluların cezalandırılması
  • Kadına karşı şiddet ile mücadele alanında bütüncül, eş güdümlü ve etkin işbirliği içeren politikaların hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Bu saydığımız 5 temel madde bilindiği üzere 6284 sayılı karar İstanbul Sözleşmesi’ ni ifade etmektedir. Bu nedenledir ki  İstanbul Sözleşmesi’ ne geri dönülmeli ve uygulanmalıdır çünkü; İstanbul Sözleşmesi yaşatır.

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’ de başta Nisa Suresi olmak üzere kadınlarla ilgili ayet-i kerime var. Bu ayetlerin ortak paydasında kadınların Allah’ ın emaneti olduğu vurgulanıyor. Ve bu emanete hıyanet ediliyor. İlk ayetimiz olan “ OKU” yu uygulasalar onu “ DİNLE”  diye algılamasalar belki temel sorunlar çözülecek.

Ülkemiz coğrafyasında kadınlar eziliyor, hor görülüyor, metalaştırılıyor, fiziksel ve duygusal şiddete maruz kalıyorlar. Hatta katlediliyorlar. Yine de sesleri çıkmıyor ya da ısrarla duyulmuyor.

Ez cümle büyük ve usta şair Cemal Süreyya’ nın dediği gibi;

“ Gidişi sessiz ve asildir. Kadınlar susarak gider.”

Maalesef ülkemizde ise kadınlar susarak ölüyor…

  Bihter Akbaş SEZER

İYİ PARTİ KADIN POLİTİKALAR BAŞKANLIĞI
TOPLUMSAL ŞİDDET MÜCADELE KOMİSYON BAŞKANI

                                                                                                                                   

                       

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.