h Dolar 32,2023 % -0.01
h Euro 35,0011 % -0.01
h Altın (Gr) 2.512,23 %0,48
a

Tapusu olanlar kanun değişti! 1 Eylül’de başlıyor,

Tapusu olanlar kanun değişti! 1 Eylül’de başlıyor,
0

BEĞENDİM

Tapu düzenlemesinde yeni değişiklikler yolda. Yeni düzenlemeye göre bazı konular arabuluculuk kapsamına alınacak. Taşınmazlar üzerindeki ayni hak uyuşmazlıklarında da arabuluculuk süreci boyunca 3 ayı geçmemek üzere şerh koyulacak.

Tapu düzenlemesinde değişiklikler 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak. Yeni düzenlemede arabuluculuk sisteminin öne çıktığı görülüyor. Yeni kanunla bazı uyuşmazlıklar arabuluculuk kapsamına alınıyor.

Yeni düzenlemeyle kira ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıklar, taşınır ve taşınmazların paylaştırılmasına ve ortaklığın giderilmesine ilişkin uyuşmazlıklar, Kat Mülkiyeti Kanunu’ndan ve komşu hakkından kaynaklanan uyuşmazlıklarda dava açmadan önce arabulucuya başvurma şartı aranacak.

Ancak kiralanan taşınmazların İcra ve İflas Kanunu’na göre ilamsız icra yoluyla tahliyesine ilişkin hükümler dava şartı olarak arabuluculuk usulüne tabi olmayacak ve bu kapsamda, icra mahkemesine yapılacak itirazın kaldırılması talepleri ile tahliye talepleri dava şartı olarak arabuluculuğa tabi olmayacak. Ancak anılan usulde sulh hukuk mahkemesinde dava açılması gerektiğinde dava şartı olarak arabuluculuğa ilişkin hükümler uygulanacak.

3 AYI GEÇMEMEK ÜZERE ŞERH KOYULACAK

Kanunla, taşınmazın devrine veya taşınmaz üzerinde sınırlı ayni hak kurulmasına ilişkin uyuşmazlıklar arabuluculuk uygulamasına dahil olacak.

Bu kapsamdaki uyuşmazlıklarda, tarafların yazılı olarak kararlaştırması ve arabulucunun bu kararı tutanak altına alması halinde arabulucunun talebiyle, arabuluculuk süreciyle sınırlı olmak ve konulduğu tarihten itibaren 3 ayı geçmemek üzere tasarruf yetkisinin kısıtlandığına dair tapu siciline şerh verilecek.

Bu şerh, tarafların anlaşamaması veya tarafların şerhin kaldırılması konusunda anlaşması halinde arabulucunun talebiyle 3 aydan önce kaldırılabilecek. 3 aylık süre sonunda ise kendiliğinden kalkacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.