h Dolar 32,2117 % 0.07
h Euro 35,0624 % 0.07
h Altın (Gr) 2.512,69 %0,10
a

Pandora’nın Kutusu 

Pandora’nın Kutusu 
2

BEĞENDİM

01.05.2024

Ne kutuymuş be! 

Binlerce yıldır, yüzbinlerce insanın en büyük silahlarından biri oldu!.. 

Yüzbinlerce başvuru, binlerce söylem ama bir türlü açılamayan bir kutu!  

Açıldığını gören var mı acaba?.. 

Antik çağdan bu yana Zeus’un; insanları cezalandırmak için kimi öyküye göre bir kutu ya da küp icat eder ve insanlığın üzerine kötülüğü salmak için, içine de Pandora’yı koyarak dünyaya gönderir. Ne içindir, kesilen bu ceza? Kendisinin izni olmadan insanların (Prometheus) kendisinden ateşin çalmaları içindir. 

Tanım: Pandora, Yunan mitolojisinden ilk kadın olarak kabul edilir. Kendisi aynı zamanda Zeus’un gazabının bir aracı olarak insanlığın bütün kötülüklerini dünyaya salmaktan sorumlu tutulan bir figürdür. Pandora aynı zamanda ilk Yunan panteonunda akrabası olmayan bir dünya tanrıçasıydı. Zeus, Hephaistos’a emir vererek balçıktan bir kadın figürü yapmasını ister ve ardından Pandora’yı yaratır. Pandora Antik Yunan’da ilk kadın olarak kabul edilir (İslamiyet ve Hristiyanlıkta geçen Havva gibi… 

Kutunun içinde ne vardır? Kutunun içinde yer alan pişmanlık, öfke, kibir, keder, ızdırap, yalan, riya ve hastalıklar vardır. Kutu açıldığında bütün bunlar dünyaya yayılır. Pandora son anda kutuyu kapatır ve içeride bir tek umut kalır. 

Bu mit, birçok uygarlıkta çeşitli öyküleriyle karşımıza çıkar ama orijinali ve dünyanın kabul ettiği öykü budur!.. 

Her dara düşenin sarıldığı mitolojik bir öyküden ibarettir.  

Bizim meslekte de sıkça başvurulan bir müessesedir.  

Dara düşenin, darlananın, darılanın başvuracağını en yakın müessese olmuştur.  

“Açtırmayın bana Pandora’nın kutusu” tehdidi savrulur her yana. Sanırsınız ki Kutunun tek sahibi, Kripto onun elinde! Kendisinden başka kimse açamaz kutuyu! Nasıl bir kutu ise dünyanın bütün kirli işleri içinde. Hadi açtın diyelim. He, deyince onca kirin, pasın, yamuk işin içinde seninkini nasıl bulacaksın. Bulacaksın da ortaya çıkaracaksın! Kendi ellerinle mi koydun! Hem, niye Pandora? Başka kutu mu yok!..  

Öyle ulu orta, “he” deyince, açılan bir kutu mu ki bu! Herkesin ağzına pelesenk olmuş. Daha açanı ya da açılmış Pandora kutusunu gören olmamıştır.  

O yüzdendir ki “açarım” diyene gülüp geçin bence!..  

Yakın bir zamanda belediyemizde işler yerine oturdukça, pazıllar bütünü oluşturdukça, yapboz oyunlarını sevenler için yolun sonu görünecektir. İşte, bu Pandora müessesinin de işleri o zaman açılacak ve yüzlerce müşterisi olacak.  

Her biri, bir kutu kapıp meydana çıkacak ve bağıracaklar “Açtırmayın kutuyu bana” diyerek!..  

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.