h Dolar 32,2198 % 0.12
h Euro 35,0902 % 0.12
h Altın (Gr) 2.512,28 %0,11
a

Mali Müşavirlerin Çığlığı: “Bıçak Kemiğe Dayandı!”

Mali Müşavirlerin Çığlığı: “Bıçak Kemiğe Dayandı!”
0

BEĞENDİM

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) tarafından artan iş yüküne karşı yapılan basın açıklaması, mesleğin içinde bulunduğu zorlukları ve çözüm önerilerini dile getirdi. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) tarafından düzenlenen açıklamada, meslek mensuplarının maruz kaldığı ağır iş yükü, adil olmayan ücret tarifesi ve çalışma saatleri eleştirildi.

Mali Müşavirler, vergi beyan dönemleri, elektronik beyanname yükümlülükleri ve diğer idari görevler nedeniyle neredeyse 7/24 ofislerine hapsedildiklerini belirtiyor. Bu durum, meslektaşların sağlık sorunlarına ve iş ve yaşam dengesinin bozulmasına neden oluyor. Mali Müşavirlerin iş yükü, resmi, idari ve bayram tatillerinin birleşmesiyle Nisan ayında sadece 18 iş gününe düşüyor.

Meslek mensupları, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ve diğer ilgili kurumlara yazılı ve sözlü olarak birçok kez çözüm önerilerini sunduklarını, ancak taleplerinin dikkate alınmadığını ifade ediyor. Öneriler arasında beyan ve bildirimlerin sadeleştirilmesi, bilgi sistemlerinin modernizasyonu ve elektronik uygulamalar aracılığıyla toplanan verilerin etkin bir şekilde sınıflandırılması ve paylaşılması yer alıyor.

Ayrıca, Mali Müşavirler, vergi beyan dönem ve sürelerinin resmi tatil günleri dikkate alınarak düzenlenmesini, beyanname imzalatma sınırlarının kaldırılmasını, stajyerlerin istihdamında işverene destek sağlanmasını ve meslek mensuplarının KOSGEB ve KGF desteklerinden yararlanmasını talep ediyor.

Meslektaşlar, “bıçak kemiğe dayandı” ifadesiyle, mesleki stresin ve iş yükünün insani sınırları aştığını belirtiyor. Mali Müşavirlerin, pandemi döneminde olduğu gibi ekonominin çarklarının dönmesi için sağlıklarını tehlikeye atarak üzerlerine düşen görevleri yüksek sorumluluk bilinciyle yerine getirdiğini vurguluyorlar.

Son olarak, Mali Müşavirler, benzer meslek gruplarına tanınan haklar gibi belirli kıdemin üzerindeki meslek mensuplarına yeşil pasaport hakkının verilmesini, arabuluculuk yetkisinin meslek mensuplarına da verilmesini ve mali müşavirlik ve denetim hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması için KDV oranının indirilmesini talep ediyor.

Basın açıklaması, Mali Müşavirlerin yaşadığı sorunları, çözüm önerilerini ve kamuoyuna duydukları çağrıyı içeriyor. Meslek mensupları, taleplerinin hayata geçirilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerine ve kamuoyuna sesleniyor:Artık bıçak kemiğe dayandı, sabrımız kalmadı Bilgisayar başında sabahlamak istemiyoruz, Ailelerimize, çocuklarımıza zaman ayırmak istiyoruz. Mali Müşavirlere değere verilmeli, Artık sabrımızın kalmadığını kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.