h Dolar 32,9148 % -0.46
h Euro 35,8819 % -0.46
h Altın (Gr) 2.534,66 %-0,63
a

BAŞKAN YILMAZ’DAN 2500 SOSYAL KONUT, YENİ OTOGAR, OTOPARK, HIZLI TREN VE METROBÜS VAADİ

BAŞKAN YILMAZ’DAN 2500 SOSYAL KONUT, YENİ OTOGAR, OTOPARK, HIZLI TREN VE METROBÜS VAADİ
0

BEĞENDİM

Seçim beyannamesini açıklayan Başkan Yılmaz; kent planları, cadde ve sokak iyileştirme çalışmaları, yaya öncelikli tasarımlar, D-100 Karayolu ve Yan Yolları Düzenlenmesi Projesi, çevre ve temiz enerji projeleri, su baskınlarının önlenmesi projesi, sosyal konut hamlesi, Silivri Teknopark Projesi, Turizm Master Planı, Silivri’nin YHT hattına dahil olması, Silivri’ye metrobüs projesi, deniz ulaşımı altyapı çalışmaları, yeni ve modern otogar projesi ve otopark projeleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

Silivri Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı MHP Silivri Belediye Başkan Adayı Volkan Yılmaz, Mega Saray Toplantı Salonunda düzenlenen programla seçim beyannamesini açıkladı. “Yeni 100 Yılda Silivri’ye Yüz Akı Eserler” başlığıyla düzenlenen programda Başkan Yılmaz, önümüzdeki 5 yıllık dönemde hayata geçirmeyi planladıkları projeleri kamuoyu ile paylaştı. Planlama, ulaşım ve turizm gibi konularda önemli projelerin dikkat çektiği toplantıda Başkan Yılmaz; kent planları, cadde ve sokak iyileştirme çalışmaları, yaya öncelikli tasarımlar, D-100 Karayolu ve Yan Yolları Düzenlenmesi Projesi, çevre ve temiz enerji projeleri, su baskınlarının önlenmesi projesi, sosyal konut hamlesi, Silivri Teknopark Projesi, Turizm Master Planı, Silivri’nin YHT hattına dahil olması, Silivri’ye metrobüs projesi, deniz ulaşımı altyapı çalışmaları, yeni ve modern otogar projesi ve otopark projeleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

BAŞKAN YILMAZ: “SİLİVRİ’DE PLANSIZLIK SONA ERİYOR”
Silivri’nin planlı bir kent haline geleceğini belirten Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Silivri’mizi yaşam kalitesi yüksek ve yaşanabilir bir kent olarak planlamak, ilk günden itibaren ana hedeflerimizden biri olmuştur. Uzun yılların ihmali sonucu plansız kalmış Silivri’de, planlama sorununu ortadan kaldırmak için başladığımız yolculukta çok önemli adımlar attık. Silivri Merkez Boğluca Deresi Taşkın Alanı Nazım ve Uygulama İmar Planları, Silivri Merkez Sahil Bölgesine İlişkin Uygulama İmar Planları, Selimpaşa Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı, Selimpaşa, Ortaköy, Kavaklı TEM Otoyolu Güneyi Nazım ve Uygulama İmar Planları, Silivri Ortaköy ve Kavaklı TEM Otoyolu Kuzeyi Nazım İmar Planları yapımı ve onayını tamamladık. Silivri merkez yeni balıkçı barınağı ve belediye yat limanı (amatör denizcilik bölgesi) nazım ve uygulama imar planları yapımı ve onay sürecini tamamladık. Büyükkılıçlı, Küçükkılıçlı, Büyüksinekli, Fener, Seymen, Çeltik, Yolçatı, Büyükçavuşlu ve Beyciler mahallelerinde imar planı taslak çalışmalarını tamamladık, onaylanmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ilettik. Silivri kent merkezi, Cumhuriyet, Mimarsinan, Semizkumlar, Çanta Sancaktepe, Çanta Balaban, Gümüşyaka, Değirmenköy Fevzipaşa ve Değirmenköy İsmetpaşa mahallelerinin nazım ve uygulama imar planları çalışılmakta olup, yeni dönemde onay süreçleri tamamlanacak. Kırsal mahalle konumunda olan Çayırdere, Sayalar, Danamandıra, Bekirli, Kurfallı, Küçüksinekli, Akören, Gazitepe ve Kadıköy nazım ve uygulama imar planları hazırlanmış olup, yeni dönemde onaylanmak üzere İBB’ye iletilecek” dedi.

“SİLİVRİ’MİZDE DOKUNULMAMIŞ CADDE VE SOKAK KALMAYACAK”
Gelecek dönemde sokak iyileştirme çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini açıklayan Başkan Yılmaz, “İnanıyoruz ki bir kentin gelişmişliği cadde ve meydanlarının düzeninden anlaşılır. Silivri, estetik görünüme kavuşma yolculuğunda bütün sokakları, caddeleri ve meydanlarıyla eksikleri tamamlanmış, altyapısı yenilenmiş, kaldırımları düzenlenmiş, aydınlatılmaları yapılmış ve gezip dolaşmanın keyifli hale geleceği örnek bir şehir olacak. Bu noktada, bugüne kadar attığımız adımlar hızlanarak devam edecektir. Ayrıca, şehir içi yerleşim alanlarında, düzenli bir yaya ve araç trafiğine katkı sağlanması için, otomobil galerileri esnaflarımızla iş birliği yapılmak suretiyle oto galerilerimiz uygun alana taşınacaktır” diye konuştu.

“KENTLER YAYALARINDIR!”
Silivri’de yaya öncelikli tasarımlar yapılacağını belirten Başkan Volkan Yılmaz, “Kentler yayalarındır ve hizmet anlayışımızın merkezinde insan vardır. Silivri kent merkezi, mahalleleri ve kırsal alanlarında yaya öncelikli tasarımlar yapılarak, Silivri’mizin her bir noktası kent estetiği açısından zengin hale getirilecektir. Yayalara öncelik veren küçük meydanlar, yayalaştırılmış sokaklar, şehir mobilyaları ve anıtlarla zenginleştirilen mekânlar oluşturulacaktır” ifadelerini kullandı.

“SİLİVRİ’NİN VİTRİNİ OLAN AKS PRESTİJ ALANI OLARAK DÜZENLENECEK”
D-100 Karayolu Silivri Geçişi ve Yan Yolları Düzenlenmesi Projesiyle ilgili bilgiler veren Başkan Yılmaz, “Belediyemizin önerisi ve ısrarlı takibi sonrasında, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan D-100 Karayolu Silivri Geçişi ve Yan Yolları Düzenlenmesi, yakın zamanda tamamlanacaktır. Bu kapsamda, karayoluna cephe veren parsellerin, imar planlarına uygun olarak yapılanmaları teşvik edilecek. Mevcut yapılaşmalar ve kullanımlar etüt edilerek, cephe iyileştirmeleri sağlanacaktır. Böylelikle şehrin boydan boya ortasından geçen karayolu, yan yolları ile Silivri’nin marka değerine ve prestijine yaraşır bir hale getirilecektir” dedi.

“TEMİZ ÇEVRE VE TEMİZ ENERJİ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEĞİZ”
Temiz çevre ve temiz enerji projeleriyle ilgili konuşan Başkan Volkan Yılmaz, “Silivri Belediyesi olarak 5 yıldır söylediğimiz gibi yine ‘Temiz Çevre, Temiz Enerji’ diyoruz. Şehir içinde yer alan çöp konteynerleri, etaplar halinde çevre sağlığı, kent estetiği ve hijyen açısından ihtiyaç durumuna göre yer altına alınacak. Hayvansal ve bitkisel atıklar enerjiye dönüştürülerek, ekonomiye katkı sunmak amacıyla; ucuz, çevre dostu bir enerji ve gübre kaynağı olan biyogaz sağlamak üzere üretim tesisi kurulacak. Geçtiğimiz dönemde projelendirme çalışmaları tamamlanmış olan Güneş Enerji Santrali (GES), Selimpaşa ve Gümüşyaka Kapalı Pazar yerlerinin çatılarında devreye alınacak. Böylece Silivri Belediyesi, yenilenebilir enerji kullanımında bir ilki hayata geçirmiş olacak. Bu projeyle Silivri Belediyesi 1.2 megawatt GES ile kendi enerjisini kendi üretecek” diye konuştu.

“TAŞKIN KORKUSU SİLİVRİLİLERİN GÜNDEMİNDEN ÇIKACAK”
Silivri’deki su baskınlarını önleyici projeleri açıklayan Başkan Yılmaz, “Yeni dönemimizde taşkın korkusunu ve sel baskınlarını Silivrililerin gündeminden çıkarmayı planlıyoruz. Her yağmur yağışıyla birlikte, ‘Dere taşacak, sokağımızı ve evimizi sel suları basacak mı’ endişesini taşıyan vatandaşlarımızın bu korkularını Silivri Belediyesi ve İBB’nin uyumlu birlikteliği sayesinde sona erdireceğiz. İSKİ sorumluluğunda olan dere ıslahları İBB nezdinde ve bizim gayretlerimizle gerçeğe dönüşecek. Başta Tuzla Deresi olmak üzere Çamurlu, Çanta, Kula, Kavaklar Kocadere, Kömürlük dereleri ıslah edilerek çevre sakinlerine korku salmalarının önüne geçilecek” ifadelerini kullandı.

“SOSYAL KONUT HAMLEMİZ BAŞLIYOR”
Silivrili vatandaşlara sosyal konut projesiyle ilgili müjde veren Başkan Volkan Yılmaz, “Silivri’mize Müjde! Sosyal konut hamlemizi başlatıyoruz. 5 yılda öncelikle, konutu olmayan dar ve sabit gelirli ailelerin her türlü teknik ve sosyal altyapısı tamamlanmış bölgelerde, depreme dayanıklı konutlara sahip olabilmeleri için, belediyemiz iştiraki SİYTAŞ tarafından yılda en az 500 adet olmak üzere 5 yılda toplam 2.500 sosyal konut yapılacaktır. TOKİ ve KİPTAŞ iş birliğiyle modern ve yeni toplu konut bölgeleri oluşturacağız” dedi.

“TEKNOPARKI GELİŞTİRİP BÜYÜTECEĞİZ”
Teknopark projesiyle ilgili bilgiler veren Başkan Yılmaz, “Türkiye’de ilkini gerçekleştirdiğimiz belediye ve üniversite iş birliğiyle kurulan Silivri Teknopark, üniversite-kamu-sanayi-sivil toplum dörtlü sarmalı ekseninde yürütülecek. Ar-Ge çalışmalarıyla farklı yatırım alanlarının oluşturulması, yeni istihdam fırsatlarının sunulması, bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlaması hedeflenerek Kadir Has Üniversitesi ile verimli bir iş birliği sonucu hayata geçirdiğimiz Silivri Teknoparkı, yeni dönemde geliştirip büyüteceğiz” diye konuştu.

“TURİZM MASTER PLANI ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAĞIZ”
Adım adım turizm kenti Silivri için ‘Turizm Master Planı’ çalışmalarına başlayacaklarını belirten Başkan Volkan Yılmaz, “Silivri’mizde geçtiğimiz 5 yıl boyunca özellikle kıyı ve deniz, gastronomi ve doğa turizminin geliştirilmesi konusunda çalışmalar yaptık. Yapılanlara ilave olarak Silivri’nin özgün, doğal ve kültürel potansiyellerin, sürdürülebilir turizm politikalarıyla desteklenerek, ilçenin ekonomisine ve istihdamına doğrudan katkı sağlayacak stratejilerin geliştirilmesi amacıyla, Silivri Turizm Master Planı çalışmalarını yeni dönemimizde tamamlayacağız. Silivri’de, deniz kalitesini artıracak, alt ve üst yapı önlemlerini alacak, vatandaşın denizle buluştuğu alanlarda daha iyi ve kaliteli hizmet sunan kıyı, kumsal ve rekreasyon düzenlemelerini yapacağız. Silivri’nin doğal alanlarıyla çevrili kırsal mahallelerde kent kimliğine uygun ölçeklerde turizm yatırımlarına destek vereceğiz. Silivri’ye özgü ürünlerin pazarlanması, ziyaretçilere sunulması ve ürünlerin markalaşması adına stratejiler geliştireceğiz. Silivri’nin tarihi ve kültürel değer taşıyan alanlarının, bir bütün olarak özgün halleriyle korunup yaşatılması için projeler geliştireceğiz. Bu alanların ekonomiye katkı sağlayacak ölçüde tanıtımının yapılmasını ve cazibesinin artırılmasını sağlayacağız. Silivri’ye ekolojik çiftliklerin kurulmasını teşvik edeceğiz. Bölgeye özgü festivallerin ulusal ölçekte tanıtımının yapılması amacıyla, medya organları aracılığıyla tanıtım ve reklam çalışmalarına öncelik vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“YÜKSEK HIZLI TRENLE SİLİVRİ’NİN KOMŞULARI ARTACAK”
Silivri’nin ulaşımdaki engellerini ortadan kaldıracak projeleri aktaran Başkan Yılmaz, “Çalışmaları süren İstanbul-Edirne Yüksek Hızlı Treni (YHT), Silivri toplu taşıma ağına katılmış olacak. Toplamda 178 kilometrelik YHT hattının 27 kilometresi Silivri’mizden geçecek. Hemşehrilerimizin hızlı ağlarla kente bağlanması ve Silivri’nin daha erişilir bir hale gelmesi olması için, Cumhur İttifakı olarak yoğun bir çaba ve gayret içerisinde olacağız” dedi.

“METROBÜSLE MESAFELER KISALACAK”
Metrobüs hattının Silivri’ye kadar uzayacağını belirten Başkan Volkan Yılmaz, “Gelişen ve büyüyen Silivri için ihtiyaçtan öte gereklilik olan, ancak bugüne kadar farklı sebeplerden dolayı hayata geçirilemeyen metrobüs projesi, yeni dönemde Cumhur İttifakı tarafından yönetilen İBB ve Silivri Belediyesi iş birliğiyle gerçekleşecek. Metrobüs hattının devreye girmesiyle, Silivrililer için uzaklar daha yakın olacak” diye konuştu.

“SİLİVRİ’DE FERİBOT SEFERLERİ DÜZENLENECEK”
Silivri’ye alternatif ulaşım seçeneği sunan projeyle ilgili konuşan Başkan Yılmaz, “İBB ve ilgili bakanlıklarla iş birliği içerisinde, ‘Denizyolu Ulaşımı’ için gerekli altyapı çalışmaları yapılacak. Geçmişte olduğu gibi, Silivri-Avşa Adası arasında yeniden feribot seferleri düzenlenecek” ifadelerini kullandı.

“YENİ VE MODERN OTOGAR SİLİVRİ’YE DEĞER KATACAK”
Silivri’ye yeni otobüs terminali yapılacağını müjdeleyen Başkan Volkan Yılmaz, “Büyüyen Silivri’nin ihtiyaçlarına cevap veremez durumda olan Silivri Otobüs Terminalini, TEM Otoyolu Silivri çıkışında 45.000 metrekare arazi üzerinde yeniden yapacağız. Yeni terminal binasında; idare ve bilet satış ofisleri, peronlar, bekleme salonları, restoran, kafeterya, araç bakım yerleri, mescit, sergi salonları, kütüphane ve otoparklar yer alacak. Bu projemizle yeni ve modern otogar Silivri’ye değer katacak” dedi.

“AÇIK VE KAPALI OTOPARK HAMLELERİMİZ DEVAM EDECEK”
İlçe merkezindeki otopark sorununun çözümüne yönelik çalışmaların yeni dönemde devam edeceğini açıklayan Başkan Yılmaz, “Geride bıraktığımız dönemdeki toplam 1.450 araç kapasiteli açık ve kapalı otopark yapımı hamlemiz yeni dönemde de artarak devam edecek. Bu bağlamda projelendirdiğimiz ve hem İBB ile ortak hem de Silivri Beledisi olarak; Silivri sahilinde 200 araçlık yeraltı katlı otopark, Silivri ilçe merkezinde Piri Mehmet Paşa Camii yanında 200 araçlık katlı otopark, Eski Silvia Otel yanında 200 araçlık katlı kapalı otopark ve Varnalı Un Fabrikası yanı Vakkas Sokak’ta 150 araç kapasiteli katlı otoparkla açık yol üstü otoparklar, ilçemize kazandırılacak. Bu projelerimizin uygulanmasıyla şehir içi trafik sorunu da ortadan kalkacak” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.